Czy myślimy o budowie garażu?

by Wiktor

Jeżeli mamy kupioną działkę i planujemy budować dom, to warto się także zastanowić nad tym, czy chcemy mieć garaż, w którym będziemy mogli trzymać nasz samochód. Jeśli tak, to z pewnością staniemy przed dylematem czy ma być on połączony z domem czy może ma stanowić osobny budynek.

Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, a to oznacza, że naprawdę dokładnie powinniśmy wszystko przemyśleć, tak aby mieć pewność, że wybierzemy propozycję, która naprawdę będzie odpowiadała na nasze potrzeby.

Połączony z domem

Z jednej strony może się okazać, że będzie nam przedstawiony projekt, w którym nasz garaż będzie połączony z domem. Wówczas w zależności od wielkości działki i możliwości jej zabudowy, jakie są określone w planie zagospodarowania, będziemy mogli wybudować garaż, który będzie znajdował się pod domem, albo taki, który będzie na tym samym poziomie co dom. Bez względu na to, które z tych rozwiązań będziemy mogli zastosować, plusem zawsze będzie to, że będziemy mogli przejść z garażu do domu bez konieczności wychodzenia na dwór. To oznacza, że w razie deszczu czy śniegu, nie będziemy musieli moknąć czy marznąć. Jednak mając garaż pod domem, musimy dopilnować, aby był on tak przygotowany, abyśmy mieli pewność, że w razie deszczu, woda nie będzie się do niego dostawała, bo wówczas możemy mieć spore problemy. Znowu budując garaż przylegający do domu, musimy mieć świadomość, że będzie on zabierał sporo miejsca, a więc zmniejszy nam się ta przestrzeń dookoła domu. Nie mniej może się okazać, że to właśnie będzie najlepsze rozwiązania, jeśli nie chcemy przechodzić z domu do garażu wystawiając się na deszcz czy śnieg.

Osobny budynek

Jeśli nie chcemy, aby nasz garaż był połączony z budynkiem, to możemy postawić oddzielny budynek. Z jednej strony faktycznie może to być budynek, z drugiej możemy zdecydować się na postawienie samej wiaty, która będzie miała dach, ale już nie będzie miała ścian. Takie rozwiązanie może być wygodne, jeśli nie mamy miejsca na duży garaż, ale chcemy, żeby samochód był osłonięty przed działaniem czynników zewnętrznych. Decydując się na oddzielny budynek, będziemy mogli go ustawić w miejscu, które będzie dla nas najbardziej dogodne, ale jednocześnie będziemy musieli się liczyć z tym, że w razie niepogody, będziemy musieli wyjść z domu, aby dostać się do garażu. Z drugiej strony, jeśli kiedyś zrezygnujemy z samochodu, to będziemy mogli taki garaż rozebrać i zyskać więcej miejsca. Tego typu działanie, w przypadku garażu będącego częścią domu, na tym samym poziomie, będzie już niemożliwe. On zawsze będzie zajmował tą przestrzeń, choć możemy ją zamienić w warsztat albo magazyn.

Warto się zastanowić czy chcemy mieć na swojej posesji garaż. Jeśli tak, to musimy przeanalizować czy ma on stanowić oddzielny budynek, czy ma być połączony z domem. Jeśli interesuje nas to drugie rozwiązanie, to trzeba również przeanalizować czy ma być pod domem, aby nie zabierał dodatkowej przestrzeni, czy z jakiegoś powodu jednak ma być z boku domu. W końcu nie zawsze plan zagospodarowania przestrzennego pozwala nam na dowolność w tym temacie.

You may also like

1 comment

bartek_2 29 kwietnia 2021 - 14:25

Bardzo interesujący wpis

Reply

Leave a Comment