Czy warto robić ogród zimowy?

by Wiktor

Uwielbiamy przebywać w ogrodzie, bo to nas odpręża i pozwala się zrelaksować? Wiosna i lato to dla nas najwspanialszy czas, bo wówczas możemy usiąść na ławce i cieszyć oczy pięknymi kwiatami i zielenią, za to zimą tęsknimy za tymi wspaniałymi dniami i wieczorami? Jeśli chcemy mieć możliwość, przez cały rok przesiadywać w ogrodzie i cieszyć się pięknem kwiatów, to może powinniśmy się zastanowić nad ogrodem zimowym? Jego zrobienie nie musi być kosztowne, może też zająć stosunkowo niewiele czasu, a jednocześnie będziemy mogli spędzać wolny czas dokładnie tak jak lubimy, w otoczeniu roślin. Warto zapoznać się z różnymi firmami, które zajmują się zakładaniem takich zimowych ogrodów, bo wówczas będziemy mogli liczyć na profesjonalne doradztwo w tym zakresie.

Co zyskujemy jeśli będziemy mieli ogród zimowy?

Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić nad tym, co możemy zyskać, jeśli zdecydujemy się na ogród zimowy. Będziemy mieli przestrzeń pełną zieleni, w której będziemy mogli się relaksować po całym dniu. Jeśli odpowiednio zagospodarujemy tą przestrzeń, to może się okazać, że znajdziemy tam miejsce na stół i krzesła, dzięki czemu będziemy mogli w tym miejscu przyjmować gości. Dodatkowo warto powiedzieć, że będziemy mogli w takim ogrodzie zimowym hodować rośliny, które nie są przystosowane do naszych warunków klimatycznych, a tutaj będziemy mogli im je zapewnić. Warto również przemyśleć, czy taki ogród zimowy ma być na stałe zamkniętą przestrzenią, czy może latem ma być otwartym tarasem, dającym nam możliwość wyjścia na letni ogród. Co również istotne, mając taki ogród zimowy zaoszczędzimy na ogrzewaniu, bo będzie on stanowił świetną izolację dla pomieszczenia, do którego będzie przylegał.

Różne propozycje na tego typu ogród zimowy

Warto się zastanowić czy chcemy mieć ogród zimowy, który z trzech stron będzie posiadał szklane ściany, tak abyśmy z każdego miejsca mogli widzieć, co się dzieje na dworze. Czy może tylko jedna ściana i dach ma mieć szklany? Dodatkowo warto się zastanowić, czy taki ogród zimowy ma być z cegieł i szkła, czy może z drewnianych belek pokrytych szkłem? Możliwości jest sporo, a to na co ostatecznie się zdecydujemy, powinno zależeć od tego, jak prezentuje się nasz dom, tak aby wszystko się świetnie komponowało, jak również od tego, czy chcemy mieć z niego wyjście na letni ogród. Możemy skorzystać z rozwiązania, gdzie latem będziemy mogli rozsuwać poszczególne panele i zyskamy w ten sposób ukwiecony taras, a na zimę będziemy je zasuwać i zyskamy przytulny ogród zimowy, do którego zimno nie będzie miało dostępu.

Jeśli uwielbiamy rośliny i kochamy ten czas, kiedy możemy przebywać w ogrodzie, to z pewnością musimy się zastanowić, czy mamy możliwość zbudowania ogrodu zimowego. Będziemy mogli przechodzić do niego prosto z domu, a to oznacza, że nawet nie będziemy musieli się ubierać, aby móc przebywać wśród ukochanych roślin. Dodatkowo warto się zastanowić, jakie rośliny mają się znajdować w naszym zimowym ogrodzie, bo pamiętajmy, że będziemy tutaj mieli zamkniętą przestrzeń. To oznacza, że wszystko powinno być tak dopasowane, aby zapach, który będzie się unosił z tych roślin, nie był zbyt duszący, a wręcz przeciwnie, żeby tworzył przyjemną mieszankę, wśród której chętnie będziemy przebywać i z przyjemnością będziemy przyjmować gości. Jeśli zatrudnimy ekspertów od takich ogrodów zimowych, to oni nie tylko zaproponują nam ciekawe rozwiązania na postawienie takiej konstrukcji, ale również podpowiedzą, jakie rośliny powinny się znaleźć w środku.

You may also like

Leave a Comment