Czy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe?

by Wiktor

Podczas projektowania domu powinniśmy poświęcić trochę czasu na ustalenie jaki rodzaj ogrzewania najlepiej się u nas sprawdzi. Oczywiście najczęściej oferowane jest to, w którym grzejniki mamy na ścianie, jednak warto się zastanowić, czy jednak lepszą decyzją nie będzie ogrzewanie podłogowe.

W podjęciu ostatecznej decyzji może nam pomóc zdobycie jak największej wiedzy na jego temat, zwłaszcza przeanalizowanie mocnych, jak i słabych stron takiego rozwiązania. Nie mniej, im rzetelniej do tego podejdziemy, tym większa będzie szansa, że podejmiemy decyzję, z której będziemy zadowoleni przez kolejne lata. Dlatego też warto poszukać firm, które zajmują się montowaniem takiego ogrzewania podłogowego, bo wówczas będą oni w stanie rozwiać wszystkie nasze wątpliwości, jak i zaproponować najlepszą ofertę.

Co zyskujemy?

Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe, to przede wszystkim zyskujemy ciepłą podłogę, od której będzie rozchodziło się przyjemne ciepło. Skoro podłoga będzie ogrzewana, a powietrze unosi się do góry, to może się okazać, że nasze wydatki na ogrzewanie podłogowe będą znacznie niższe niż te, które ponosilibyśmy przy tradycyjnym ogrzewaniu. Dodatkowo takie rozwiązanie będzie idealne dla alergików, zwłaszcza tych którzy mają uczulenie na kurz. Nie mamy tutaj tradycyjnej cyrkulacji powietrza, a więc nie musimy się martwić pyłkami kurzu, które unoszą się w powietrzu, bo ich po prostu nie ma. Tak jak nie ma grzejników montowanych na ścianie, których nie możemy niczym zastawiać, a więc zyskujemy większą swobodę jeśli chodzi o możliwość aranżacji wnętrza. Co prawda będziemy musieli zapłacić trochę więcej za montaż takiego ogrzewania podłogowego, ale może się okazać, że oszczędności na ogrzewaniu sprawią, że taka inwestycja dość szybko nam się zwróci.

Jakie są minusy?

Oczywiście poza samymi plusami, które z pewnością mogą przekonywać do położenia ogrzewania podłogowego, musimy się również liczyć z minusami. Przede wszystkim do takiego ogrzewania musimy mieć odpowiednią podłogę, a więc może się okazać, że trudno będzie je położyć w blokach wielorodzinnych, nie mniej w domu jednorodzinnym będzie to już możliwe. Dodatkowo warto też się liczyć z tym, że w razie jakiejś awarii instalacji, choć zdarzają się one rzadko, będziemy zmuszeni kuć podłogę. Z jednej strony będziemy mieli więcej możliwości odnośnie aranżacji wnętrz, bo nie będziemy musieli się martwić, że zastanawiamy grzejniki, z drugiej będziemy musieli uważać na to, którędy biegnie taka instalacja, aby w tych miejscach nie kłaść zbyt ciężkich mebli, ponieważ może to mieć zły wpływ na działanie takiej instalacji.

Nie ma rozwiązań, które miałyby tylko plusy, albo tylko minusy. Tak samo jest w przypadku ogrzewania podłogowego, a to oznacza, że zanim podejmiemy ostateczną decyzję, powinniśmy zapoznać się z tymi dwoma grupami argumentów i zastanowić się, które z nich bardziej do nas przemawiają, które bardziej nas przekonują. Pamiętajmy, że to w końcu jest decyzja, którą podejmujemy na długie lata.

You may also like

1 comment

tadeusz01 29 kwietnia 2021 - 14:20

Ogrzewanie podłogowe może zapewnić lepszy komofrt od grzejników

Reply

Leave a Comment