Czym pomalować meble z drewna?

by Wiktor

Drewniane meble są piękne i stylowe, ale z czasem ich powierzchnia może ulec zniszczeniu, a kolor zwyczajnie się znudzić. Nie musisz wymieniać ich na nowe, żeby odświeżyć wystrój. Meble z drewna można pomalować i dać im zupełnie inne życie! W tym artykule przeczytasz o najlepszych farbach do drewna. Dowiesz się też, jak przygotować powierzchnię przed malowaniem, żeby efekt był doskonały

Malowanie – sposób na zmianę koloru i odnowienie drewnianych mebli

Malowanie drewnianych mebli to sprawdzony i niedrogi sposób na odświeżenie aranżacji i zupełną zmianę wystroju. Co więcej, naniesienie nowej powłoki dekoracyjno-ochronnej idealnie ukrywa drobne defekty powierzchni, takie jak rysy czy odpryski. Jeśli prawdziwe drewno nadgryzł ząb czasu lub po prostu chcesz zmienić kolor szafek, postaw na malowanie – na pewno się nie zawiedziesz!

Jaka jest najlepsza farba do malowania mebli?

Zanim chwycisz za pędzel, musisz wybrać farbę. Najlepsza farba do malowania drewnianych mebli to taka, która pozwala uzyskać interesujący i trwały efekt. Do drzwi, okien, półek, komód, szafek i innych drewnianych elementów fachowcy polecają szybkoschnące wodne emalie akrylowe.

Takie farby bardzo dobrze kryją, a przy tym łatwo się je aplikuje. Tworzą trwałą i odporną na uszkodzenia powłokę. Idealnie nadają się do malowania zarówno małych, jak i dużych powierzchni z drewna, takich jak blat stołu czy fronty szafek kuchennych.

Jeśli szukasz uniwersalnego produktu, który spełnia wymagania stawiane najlepszym wodnym emaliom akrylowym do drewna, wypróbuj farbę Dulux Rapidry. Tworzy wytrzymałe na uszkodzenia powłoki i szybko wysycha. Co więcej, jest bezpieczna dla użytkownika i ma łagodny, niedrażniący zapach. W dobrych sklepach z chemią budowlaną dostępne są farby Dulux Rapidry z wykończeniem matowym lub satynowym, i to w bardzo atrakcyjnej cenie.

Jak pomalować meble z drewna?

Malowanie drewnianych mebli obejmuje kilka etapów:

  1. Dokładnie oczyść drewno z poprzednich, łuszczących się powłok malarskich lub pozostałości starego lakieru. Do tego celu użyj gruboziarnistego papieru ściernego.
  2. Wyrównaj rysy lub spękania. Drobne ubytki usuniesz za pomocą papieru ściernego. Jeśli chcesz dokonać większych napraw, wybierz wysokiej jakości masę szpachlową do drewna i zastosuj ją zgodnie z zaleceniami producenta.
  3. Przeszlifuj powierzchnię mebla drobnoziarnistym papierem ściernym, odpyl ją (np. odkurzając), umyj i odczekaj do całkowitego wyschnięcia.
  4. Jeśli mebel będzie używany wyłącznie wewnątrz, zagruntuj jego powierzchnię, nakładając jedną warstwę uniwersalnej emalii Dulux Rapidry.
  5. Możesz przystąpić do malowania właściwego. Pożądany efekt uzyskasz, aplikując co najmniej dwie warstwy farby w odstępach czasu zalecanych przez jej producenta.

Porada: Jeśli malowane elementy drewniane będą narażone na działanie warunków atmosferycznych, przed malowaniem zaimpregnuj je odpowiednim impregnatem i zagruntuj dobrą farbą podkładową, taką jak Dulux Multiprimer.

Wypróbuj malowanie drewna i uzyskaj doskonały efekt

Teraz już wiesz, jak malować drewniane meble i która farba spełnia oczekiwania fachowców. Zastosuj nasze podpowiedzi i spróbuj własnoręcznie odnowić starą komodę, szafkę lub inny mebel. W każdym z tych przypadków uniwersalna farba Dulux Rapidry sprawdzi się niezawodnie!

You may also like

Leave a Comment