Dom modułowy w polskiej przestrzeni architektonicznej

by Wiktor

Marzenie o własnym domu spełnia coraz większa ilość Polaków. Własny dom kojarzy nam się przede wszystkim z większą niezależnością, ale również z możliwością korzystania z przestrzeni zielonej wokół niego, większą przestrzenią do życia dla siebie i bliskich. Jeszcze dziesięć lat temu zdecydowana większość domów budowana była klasycznymi metodami, z użyciem pustaków lub cegieł. W ostatnich latach jednak ten trend się zmienił – chętniej sięgamy po innowacje i możliwość stworzenia domu w nowoczesnej formie. Jedną z takich opcji są domy modułowe.

Nowoczesne domy modułowe to konstrukcje oparte na litym drewnie, a sam budynek może być parterowy, parterowy z poddaszem czy też piętrowy. Szeroki wybór projektów pozwoli na dopasowanie kubatury domu i jego powierzchni do konkretnych potrzeb. Domy tego typu doskonale wpisują się w nowoczesne budownictwo, a ich parametry pozwalają na zachowanie wysokiego komfortu życia.

Dlaczego warto postawić na dom modułowy?

Dom modułowy to interesująca alternatywa dla klasycznego budownictwa. Przede wszystkim domy takie powstają znacznie szybciej niż w przypadku klasycznej budowy. Najczęściej są one wznoszone w zamkniętych halach, co pozwala na zachowanie precyzji ich konstrukcji i parametrów. Warto też zwrócić szczególną uwagę na ich konstrukcję – domy modułowe oferowane przez markę Emiternet to konstrukcje wznoszone z drewna klejonego krzyżowo – to materiał nośny wykonany w całości z litego drewna, które charakteryzuje się świetną izolacją termiczną i akustyczną. Płyty konstrukcyjne domów tego typu składają się z 3m 5 lub 7 warstw lameli z drewna, które klejone są ze sobą naprzemiennie.

Dom, który wspiera środowisko i nasz portfel!

Domy modułowe przystosowane są to tego, aby bez przeszkód móc wykorzystywać w nich energię pochodzącą z odnawialnych źródeł. Temat OZE jest dzisiaj często poruszany w Polsce – w wyniku licznych zawirowań na arenie międzynarodowej ceny energii stale rosną, stawiając konsumentów w bardzo trudnej sytuacji. Szukając alternatywy dla drogiej energii i tradycyjnych dostawców, warto zainteresować się tematem odnawialnych źródeł energii.

Odnawialne źródła energii to przede wszystkim promienie słoneczne, ale też woda, wiatr, biomasa. Ich pozyskiwanie i przetwarzanie jest możliwe dzięki odpowiednio zaprojektowanym instalacjom, np. instalacjom fotowoltaicznym. Jedną z firm, oferujących takie rozwiązania jest Emiternet.

Jakie korzyści zyskamy, wykorzystując fotowoltaikę czy turbinę wiatrową przy domu? Przede wszystkim możliwe stanie się uniezależnienie od tradycyjnych dostawców energii. Możliwe stanie się też znaczne zmniejszenie rachunków za energię oraz zapewnienie jej dla całego domu. Instalacje OZE nie wpływają negatywnie na środowisko: nie emitują one szkodliwych substancji do atmosfery, ich praca nie generuje odpadów. Dzięki OZE możliwe jest pozyskiwanie czystej i ekologicznej energii, która pozwoli na zasilenie całego domu!

Jakie instalacje OZE wykorzystać?

Nie ma wątpliwości, że to instalacje fotowoltaiczne są najchętniej stosowanymi w przypadku domów jednorodzinnych. Instalacje takie powinny być dopasowane do zapotrzebowania domu na energię. Drugim popularnym rozwiązaniem jest pompa ciepła, która jest chętnie zestawiana z instalacją fotowoltaiczną. Pompa ciepła do swojego działania wymaga energii elektrycznej, a jej zadaniem jest pozyskiwanie energii cieplnej z zewnątrz. Coraz większa ilość konsumentów decyduje się także na zainstalowanie turbiny wiatrowej poziomej. Takie turbiny pracują niezwykle wydajnie, pozwalając na pozyskiwanie odpowiedniej ilości energii dla domu. W przypadku nadmiaru wyprodukowanej energii konsumenci zachęcani są do zakupu magazynu energii.

Dom wyposażony w system inteligentnego zarządzania

Kolejnym elementem, który warto rozważyć w naszym nowym domu, jest system smart home. System inteligentnego budynku nie jest nowością – rozwiązania takie znane są od dekad. To, co się zmieniło, to poziom zaawansowania takiego systemu oraz to, w jaki sposób może poprawić nasze życie. Smart home jest rozwiązaniem, który warto rozważyć na etapie planowania i budowania domu. Dzięki licznym czujnikom i modułom może on kontrolować temperaturę wewnątrz pomieszczeń, zarządzać roletami, bramą, drzwiami wejściowymi, wilgotnością. Zaawansowany system smart home pozwoli też lepiej zadbać o ogród. Użytkownicy systemu inteligentnego budynku podkreślają, jak ważną funkcją jest także możliwość zarządzania światłem oraz mediami w domu. Smart home będzie idealnym uzupełnieniem dla nowoczesnego budownictwa, jakim są domy modułowe.

You may also like

Leave a Comment