Drewno na ścianie w salonie

by Wiktor

Artykuł powstał przy współpracy z https://krokusmeble.pl/kategoria/biblioteczki/

Drewno to jeden z najstarszych i najpopularniejszych materiałów budowlanych. Zachwyca jego piękno, wytrzymałość i uniwersalność — z tego względu mimo upływającego czasu i pojawiania się coraz nowszych materiałów, drewno wykorzystuje się niezwykle często w domach i mieszkaniach. Najczęściej układa się drewniane deski jako wykończenie podłogi, ale do nowoczesnego salonu można drewno wprowadzić również w innej, ciekawej formie. Zobacz, jak zaprezentują się drewniane dekoracje ścienne i w jakiej odsłonie można je dodać do pokoju dziennego.

Dlaczego warto postawić na drewno w aranżacji wnętrz?

Drewno to wyjątkowy materiał i ciężko będzie temu zaprzeczyć. Obłożenie ścian drewnem ma też dodatkowe zalety — pokój dzięki temu będzie przytulniejszy i wyciszony, zatem odpoczynek w takim wnętrzu będzie o niebo przyjemniejszy. Drewno jest trwałym rozwiązaniem i odpowiednio zabezpieczone jest w stanie stanowić atrakcyjne wykończenia ściany przez długie lata.

Dekorację ściany z drewna warto w nowoczesnych aranżacjach umieścić nie na wszystkich ścianach, ale na jednej ścianie lub na jej fragmencie. Wyłożenie deskami ścian pomieszczenia w całości będzie w nowoczesnym salonie wydawało się przytłaczające, zdecydowanie chcemy tego uniknąć.

Odpowiedni gatunek drewna wprowadzi przyjemny kolor i wzór do wnętrza. Jasne drewno (np. lipa) lub ciemne drewno (np. mahoń) mogą pojawiać się razem lub osobno, w zależności od tego, jaki efekt chce się osiągnąć w aranżacji wnętrz.

Drewnianą dekorację ściany możesz wykonać samodzielnie lub skorzystać z gotowych produktów. Dobrym pomysłem jest też zakup półproduktów i skomponowanie z nich ciekawej i bardzo indywidualnej dekoracji.

Do jakiego stylu wnętrza pasuje drewno?

Drewno to wyjątkowo uniwersalny materiał, który z łatwością dopasuje się do różnego stylu aranżacji wnętrz. Z drewnem szczególnie dobrze będzie wyglądało modne wnętrze, aranżację nowoczesnego salonu łatwo upiększyć właśnie dekoracjami z drewna. Zastosować możesz dekory z różnych gatunków drewna, dopasowując odcień i wzór drewna tak, by podkreślić wyjątkowy charakter aranżacji salonu.

Jak wykorzystać drewniane panele dekoracyjne?

Drewno na ścianach niezwykle często pojawia się w formie paneli drewnianych dekoracyjnych. Stosowana jest między innymi boazeria. Boazerię możesz umieścić na wszystkich ścianach lub tylko na jednej albo dwóch ścianach. Dobrym pomysłem będzie ułożenie boazerii na ścianie, przy której znajduje się kanapa, stół oraz krzesła — dzięki temu powierzchnia ściany będzie zabezpieczona przed uszkodzeniami i zabrudzeniami.

Piękne panele drewniane dekoracyjne to też opcja na całą ścianę. Pamiętaj jednak, że taką dekorację wnętrza salonu nie powinieneś umieszczać na wszystkich ścianach, gdyż zbytnie nagromadzenie wzoru i koloru drewna naturalnego będzie wydawało się zbyt przytłaczające.

Fragment ściany pokrytej drewnem będzie prezentował się wyjątkowo atrakcyjnie zwłaszcza tam, gdzie chcesz zaznaczyć wyjątkowość miejsca i podkreślić jego atrakcyjność przez drewnianą dekorację. Ścianę za kanapą lub ścianę telewizyjną, którą zdobią drewniane panele do dekoracji, na pewno zauważą domownicy i goście.

Jakie kształty mogą mieć drewniane panele dekoracyjne?

Panele z drewna naturalnego to różnorodna grupa produktowa. Możesz znaleźć tutaj ładne i geometryczne panele, a także takie produkty, które są ciekawsze i nietypowe. Wyjątkową popularnością cieszą się między innymi panele dekoracyjne drewniane w kształcie heksagonów, z których układa się wyjątkowe mozaiki i nietypowe dekoracje ścienne.

Ciekawie będą też wyglądały ściany ułożone z listewek w kształcie rombów lub ukośnie układane panele prostokątne. To, jak będzie się prezentować drewniana ściana, zależy w dużej mierze od pomysłowości mieszkańców.

Jak wykonać aranżacje salonu z lamelami drewnianymi?

Obłożenie ściany panelami dekoracyjnymi to ciekawe rozwiązanie, jednak nie każdym się spodoba. Dla tych, którzy chcieliby wykorzystać drewno w aranżacji wnętrz, a jednocześnie nie mają ochoty na wykładanie nim całych ścian, stworzono lamele ścienne. Lamele to niewielkie listewki z naturalnego drewna, które układane są obok siebie w niewielkich odstępach. Dzięki temu tworzy się wyjątkowa i nietypowa dekoracja ściany.

Ściana udekorowana drewnem w postaci lameli to atrakcyjna opcja dekoracyjna do nowoczesnego pokoju dziennego. Listewki są delikatniejszą dekoracją niż ściany wyłożone deskami, a jednocześnie wprowadzają ciepło i urok naturalnego drewna.

Jakie drewno nada się do dekoracji? Czy można wykorzystać deski porozbiórkowe?

W dekorowaniu ścian naturalnym drewnem ograniczeniem będzie właściwie ludzka wyobraźnia. Możesz skorzystać z inspiracji z Internetu lub zdać się na własną pomysłowość. Do dekorowania ścian drewnem możesz użyć różnego rodzaju drewna, nawet takiego z odzysku: rozbiórkowego, z palet lub starych mebli. Zadbaj jedynie, by deski były odpowiednio wyczyszczone, pozbawione drzazg, gwoździ i by było odpowiednio zabezpieczone.

Dekoracje z naturalnych materiałów są w modzie i nie inaczej będzie z deskami na ścianie. Deski możesz pozyskać z różnych źródeł, a takie, które służyły kiedyś do skonstruowania palet, mebli lub konstrukcji drewnianych, szczególnie dobrze wpiszą się w trendy aranżacyjne w stylu eco.

Lepiej wybrać drewno naturalne czy płytki imitujące drewno?

Ściana w salonie pokryta drewnem to wyjątkowe rozwiązanie. Nie zawsze jednak umieszczenie drewna będzie możliwe lub będzie dobrym pomysłem. Jeśli wiesz, że do stylu wnętrza będzie pasował wzór i kolor drewna naturalnego, ale samo drewno będzie nieodpowiednie, zdecyduj się na imitację drewna na płytkach lub panelach dekoracyjnych. Zadbaj o to, by całość aranżacji była estetyczna tak, by wykończenia ściany prezentowały się wyjątkowo i ładnie w każdej sytuacji.

Jeśli szukasz pięknych i trwałych rozwiązań wysokiej jakości, zobacz na: merkurymarket.pl. Atrakcyjne ceny i szeroki wybór czekają!

You may also like

Leave a Comment