Jak zorganizować przestrzeń w małym garażu?

by Wiktor

W wielu domach garaż pełni nie tylko funkcję przestrzenną dla samochodu, ale jest również doskonałym miejscem na przechowywanie innych rzeczy, które niekoniecznie łączą się z motoryzacją. Rzecz jasna, możliwości są zależne od wielkości garażu – im większa jest jego przestrzeń, tym łatwiej ją zorganizować. Jednak nawet mały garaż może stać się pomieszczeniem niezwykle funkcjonalnym, pod warunkiem, że odpowiednio się go urządzi.

Jakie są minimalne wymiary garażu?

Każde stanowisko postojowe musi mieć minimum 2,7 × 5,5 m, by umożliwiało bezproblemowe parkowanie samochodu i swobodnie wypakowywanie zakupów z bagażnika. Zdarza się, że samochód wymaga lekkiej konserwacji – wówczas dostęp do jego maski, koła czy bramy garażowej musi być tak samo wygodny. Nawet z tak, wydawać by się mogło, niewielkim obszarem działania powierzchnia garażu jest do zagospodarowania. Najczęściej w garażu trzyma się przedmioty gospodarcze, narzędzia czy sezonowy sprzęt sportowy. Niektórzy urządzają w nim również spiżarnie. Wszystko zależy od własnych preferencji i potrzeb. Jak zmieścić to na niewielkim metrażu?

O czym pamiętać, organizując przestrzeń w małym garażu?

Przy planowaniu urządzenia garażu należy pamiętać o wygodzie, funkcjonalności i uniknięcia wizualnego zagracenia. Z tego względu należy pozostawić podłogę pustą. Niezbędne rzeczy, czy te, które chcemy w garażu przechowywać, wieszajmy na ścianach i suficie. Półki (najwygodniejsze w garażu to metalowe, bo są trwałe i odporne na zabrudzenia) są dobrym miejscem na przechowywanie narzędzi. Część półek można przeznaczyć na słoiki – garaż, ocieplany czy nie, jest idealnym miejscem na przechowywanie przetworów. Na każdej wysokości poza półkami warto umieścić różnego rodzaju organizery i kosze, które pozwolą na zachowanie porządku – wówczas każda rzecz będzie miała swoje miejsce. Pod półkami lub na dole regałów można ustawić pojemniki i kontenery na kółkach, w których wygodnie przechowamy ciężkie narzędzia i akcesoria.

Z kolei w wolnych przestrzeniach na ścianie warto zamocować haki do wieszania. Na hakach można podwieszać rowery oraz narzędzia, które na ziemi zajmowałyby dużo miejsca. Na suficie sprawdza się podwieszanie dużych, ale płaskich przedmiotów takich jak deska surfingowa czy narty — jest to dobra opcja dla miłośników sportów. Do przymocowania ich w tym miejscu wykorzystuje się haki i specjalne zaczepy.

Wymiana bramy do garażu

Na zagospodarowanie przestrzeni w garażu duży wpływ ma brama. Niektóre bramy uchylne otwierają się do wewnątrz garażu, przez co zabierają dużo miejsca i ograniczają możliwości urządzenia przestrzeni. W przypadku wyjątkowo małych pomieszczeń warto zdecydować się na bramę segmentową, która chowa się pod stropem i nie ingeruje w przestrzeń garażu. Jeśli szukasz bramy segmentowej, skontaktuj się ze specjalistami StalProdukt Zamość. Firma wskaże Ci odpowiednie rozwiązanie do garażu, które będzie zarówno wydajne, jak i funkcjonalne. W katalogu StalProdukt znajdziesz szeroką gamę bram segmentowych, również tych skupiających się na termoizolacji wnętrza.

You may also like

Leave a Comment