Zlewozmywak jest ważnym elementem wyposażenia w każdej kuchni. Jest konieczny do tego, abyśmy mogli przygotowywać posiłki czy sprzątać po nich. Nikt z nas nie wyobraża sobie przecież jedzenia nieumytych warzyw i owoców, ani też nie będzie pozostawiał brudnych naczyń – przynajmniej tych, których nie możemy umyć w zmywarce. Zobaczmy zatem, jak dobrać najwłaściwszy kształt i model zlewu do kuchni.
Zlew jedno- lub dwukomorowy
Pierwszym pytaniem, które często sobie zadajemy, jest wielkość zlewozmywaka, która bezpośrednio przekłada się na liczbę komór, jakie zostały w nim wykonane. Najbardziej popularne są obecnie zazwyczaj zlewozmywaki jednokomorowe, które stają się uzupełnieniem zmywarek. Służą przede wszystkim oczyszczaniu pojedynczych akcesoriów, myciu rąk oraz produktów spożywczych zanim zostaną wykorzystane do spożycia. Zajmują przy tym mało miejsca, co bywa ogromną zaletą w małych kuchniach i aneksach kuchennych.
Z kolei dwukomorowe zlewozmywaki są preferowane tam, gdzie nie została zainstalowana zmywarka, a ich ważna funkcja to właśnie oczyszczanie wszystkich akcesoriów kuchennych. W tym przypadku dwie komory pomagają w segregacji naczyń i zapewniają odpowiednią ilość miejsca do ich mycia. Niestety ze względu na swoją wielkość, dwukomorowe zlewy mogą być trudniejsze w instalacji zwłaszcza w małych pomieszczeniach.
Zlewozmywak z większym ociekaczem albo półtorakomorowy
Ciekawą alternatywą dla klasycznych zlewów jedno- i dwukomorowych są te, które mają półtorej komory: jedną dużą i drugą małą, albo zwykłą komorę i większy ociekacz. W ten sposób często rozwiązują problem zbyt małej ilości miejsca w zlewach jednokomorowych, a jednocześnie zazwyczaj nie są tak duże, jak tradycyjne zlewy dwukomorowe. Z całą pewnością to ciekawe alternatywy, które mogą być zastosowane w wielu kuchniach, w których potrzebujemy kompromisów.
Zlewozmywak okrągły albo narożny jako rozwiązanie do małych pomieszczeń
Kolejnym ciekawym przykładem nowoczesnego rozwiązania może być zlewozmywak okrągły. Jest zazwyczaj stosunkowo mały, a jego kształt sprawia, że doskonale prezentuje się w nowoczesnych pomieszczeniach, w których dbamy o intrygujące kształty i chcemy zaoszczędzić nieco miejsca na rogach. Umożliwia umieszczenie tam niezbędnych akcesoriów, co sprawia, że może być wykorzystany w nietypowych miejscach, jak choćby w rogu kuchni albo na małej szafce.
Specjalnie do narożnych szafek przeznaczony jest jednak zlew narożny, który w wielu domach pozwoli na zaoszczędzenie miejsca i sprawi, że słabiej wykorzystywana przestrzeń w rogu będzie mogła zostać efektywnie spożytkowana. Narożny zlew doskonale wpisuje się w charakter każdej większej kuchni, w której może pozwolić sobie na takie używanie przestrzeni. Pozostawia przy tym sporą ilość miejsca za sobą (dokładnie w rogu między schodzącymi się ścianami) i po bokach, ułatwiając ustawienie tam niezbędnych akcesoriów. W małych kuchniach, w których da się go wykorzystać, może pomóc w rozplanowaniu przestrzeni.
Nazywam się Wiktor Mazur i od lat specjalizuję się w urządzaniu i wykańczaniu wnętrz. Moim celem jest pomaganie klientom w tworzeniu funkcjonalnych i stylowych przestrzeni, które odzwierciedlają ich osobowość i spełniają wszystkie potrzeby. Wspieram zarówno w doborze odpowiednich materiałów, jak i w planowaniu prac remontowych, aby każdy projekt przebiegał sprawnie i bezproblemowo.