Jakie firanki do kuchni wybrać?

by Wiktor

Kuchnia jest tym pomieszczeniem, które musi zapewniać maksymalną wygodę użytkownikom, jednak jest w niej miejsce także na dekoracyjne elementy. W końcu powinna być nie tylko funkcjonalna, ale i przytulna, bo spędzamy w niej sporo czasu. Tu pojawia się pytanie: jakie firanki do kuchni wybrać?

Dlaczego warto zdecydować się na zazdrostki w kuchni i jak można aranżować przestrzeń okienną z tymi firankami? 

Na pewno firany do kuchni nie powinny w żaden sposób ograniczać przestrzeni użytkowej czy utrudniać sprzątanie podłogi. Dlatego jeśli kuchnia nie jest bardzo przestronna, lepiej nie decydować się na firany długie, czy tym bardziej te opierające się na podłodze. Znacznie lepszym wyborem w takim przypadku będą zazdrostki. To firanki które wieszane są zarówno na karniszu, jak i na oknie. Te wieszane na oknie umieszczane są na specjalnych listwach mocowanych na ramie przy szybach. Tutaj można zdecydować się na zazdrostki pojedyncze w górnej części okna lub podwójne, gdy jedno skrzydło dzieli się na dwie części. Takie firanki bardzo łatwo się nakłada, jednocześnie nie utrudniają korzystania ze skrzydła okiennego i jego uchylania czy otwierania. Dodatkowo jednak zasłaniają szybę okienną i zapewniają poczucie prywatności w czasie wykonywania prac w kuchni. Zazdrostki mogą być wykonane z rozmaitych materiałów. Jeżeli chce się nieco bardziej ograniczyć dostęp światła słonecznego, to warto wybrać firankę tego rodzaju z batystu, który ma gęsty splot. Z kolei gdy chcecie zapewnić we wnętrzu jak najwięcej naturalnego światła w ciągu dnia, to oczywiście sprawdzą się zazdrostki z markizety. Ten siatkowany materiał może być  dodatkowo zdobiony ażurowymi dekoracjami czy haftami. Alternatywą dla markizety może być zazdrostka wykonana z woalu. Można pójść jeszcze o krok dalej i wybrać w całości ażurową zazdrostkę, czyli model z lekkiej gipiury. Jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że nie trzeba jej prasować, a dodatkowo stanowi efektowną dekorację okna. Zazdrostki wbrew pozorom sprawdzą się nie tylko do tradycyjnie urządzonych kuchni, ale również tych nowoczesnych. Po jakie firany do kuchni można jeszcze sięgnąć?                   

Firanki panelowe do kuchni, czyi świetne rozwiązanie do nowoczesnej aranżacji kuchennej   

Na pewno dobrą alternatywą dla zazdrostek mogą być firanki panelowe. Jeśli dysponuje się karniszem w kuchni, to sprawdzą się doskonale. Można zdecydować się zarówno na pojedynczy panel na jednym skrzydle, jak i kilka paneli, gdy kuchnia jest bardziej przestronna i wyposażona w okno dwuskrzydłowe czy nawet trzyskrzydłowe. W ostatnim przypadku firanka panel może znaleźć się na każdym skrzydle, przy czym warto urozmaicić w tym przypadku wysokość firanek i wybrać dłuższe i krótsze panele, tworząc asymetryczną dekorację okna, która niewątpliwie przyciąga uwagę. Zaletą paneli jest fakt, że nie muszą być marszczone i można je bez wysiłku powiesić na żabkach, pamiętając jedynie o zachowaniu podobnych odległości dla większej estetyki. Firanki panelowe do kuchni najczęściej wykonane są z batystu, ale można wybrać także modele żakardowe z dodatkowymi ażurowymi zdobieniami. Firanki panelowe mogą być też w górnej części zdobione grafiką roślinną czy też geometryczną. Będą pasować zarówno do kuchni w stylistyce hi-tech, jak i industrialnej czy skandynawskiej. Dodadzą wnętrzu bardziej dekoracyjnego charakteru.        

You may also like

Leave a Comment