Jakie oświetlenie wybrać do pokoju dziecięcego?

by Wiktor

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważny jest odpowiedni dobór oświetlenia do pomieszczenia, w którym ma się znajdować.

To też oznacza, że powinniśmy pamiętać o tym, że z jednej strony takie oświetlenie ma zapewniać dostateczną ilość światła, ale z drugiej sama lampa może być świetną dekoracją pomieszczenia, kiedy nie będzie musiała być włączona. Dlatego warto się zastanowić jakie oświetlenie wybrać do pokoju dziecięcego, tak aby spełniało ono odpowiednie wymagania. Tym bardziej, że tutaj jedna lampa może nie wystarczyć.

Przede wszystkim oświetlenie na suficie

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o to, aby na suficie znalazła się odpowiednia lampa. Taka, która będzie dawała dostatecznie mocne oświetlenie, aby dziecko spokojnie mogło się przy nim bawić czy czytać bajkę. Jednak pamiętajmy, że mocniejsze światło będzie potrzebne podczas zabawy, ale w momencie wyciszania się przed snem, jak i ewentualnego pobytu u dziecka w nocy, z powodu koszmaru, lepiej żeby to światło nie było zbyt mocne. Dlatego warto się zastanowić czy w naszym przypadku nie będzie najlepiej jeśli oświetlenie do pokoju dziecięcego będziemy mogli regulować. Kiedy będzie to potrzebne, będziemy mogli włączyć mocne światło, kiedy nie będziemy potrzebować aż tak mocnego oświetlenia, wówczas będziemy mogli wybrać takie bardziej przytłumione, albo w delikatniejszym kolorze. Możliwości jest tutaj naprawdę sporo, dlatego warto poświęcić trochę czasu na przyjrzenie się tym propozycjom i zdecydowanie czy właśnie taka lampa z regulowanym oświetleniem nie będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Poza tym warto się zastanowić czy chcemy, aby to był plafon, czy lampa wisząca. Czy ma to być taka propozycja, która świetnie będzie pasowała do pokoju małego dziecka, jak i do nastolatka, czy może najpierw chcemy dziecięcą lampę, z ulubionymi postaciami z bajek, którą z biegiem czasu wymienimy na taką poważniejszą.

Co poza sufitową?

Oczywiście oświetlenie sufitowe w pokoju dziecięcym musi być i tego nie ominiemy. Jednak warto się zastanowić czy nie powinniśmy się zdecydować również na taką małą lampkę, która będzie przymocowana na ścianie. Możemy wybrać kinkiet, który będzie tam na stałe, albo taką lampkę, którą w razie potrzeby będziemy włączać do kontaktu. Wówczas przy takim przytłumionym świetle, leżąc obok dziecka na łóżku będziemy mogli mu czytać książkę. Taką lampkę będziemy mogli pozostawić włączoną również wówczas, gdy nasze dziecko będzie bało się ciemności i na początku będzie potrzebowało delikatnego światła. Jeśli mamy dziecko w wieku szkolnym, to powinniśmy również zadbać o to, aby na biurku znalazło się odpowiednie oświetlenie, takie które zapewni mu dostateczną ilość światła, a jednocześnie nie będzie go oślepiało. Wówczas łatwiej będzie mu przychodziła nauka, zwłaszcza, że w ten sposób będziemy też dbać o wzrok naszego dziecka.

Zobaczmy jakie oświetlenie do pokoju dziecięcego może nam być zaproponowane i która z tych opcji będzie najlepsza dla naszego dziecka. W poszukiwaniu pomysłów na aranżację pokoju dziecięcego zajrzyjmy na stronę https://blog.edinos.pl/aranzacja-i-urzadzanie-pokoju-dziecka-porady-inspiracje/. Musimy zapewnić mu odpowiednią ilość światła w każdej sytuacji, ale jednocześnie przez odpowiednio dobraną lampę możemy sprawić, że dany pokój będzie się prezentował ciekawiej.

You may also like

1 comment

patrycja_puls31 29 kwietnia 2021 - 14:17

Warto zadbać o oświetlenie naturalne w pokoju dziecka (duże okna) tak aby dziecko miało spojrzenie na świat

Reply

Leave a Comment