Klucze nasadowe – rodzaje i zastosowanie

by Wiktor

Klucze nasadowe to narzędzia, które składają się z trzech elementów – nasadki, prostego trzpienia z uchwytem i pokrętła do nasadek. Ich cechą charakterystyczną jest uniwersalność. Dzięki zastosowaniu w nich elementów dodatkowych można je bez problemu dostosować do rodzaju wykonywanej pracy. Klucze nasadowe sprawdzają się nie tylko w przypadku prostego majsterkowania, ale także stanowią bardzo ważne wyposażenie w profesjonalnych warsztatach mechanicznych, hydraulicznych, czy też fachowców zajmujących się wykańczaniem wnętrz.

Jakie są rodzaje kluczy nasadowych?

Klucze nasadowe to dosyć duża grupa narzędzi i właśnie z tego względu warto mieć świadomość, jakie ich rodzaje można znaleźć w ofertach sklepów. Najczęściej dzieli się je ze względu na dany rozmiar, który jest wyrażony w calach – 1”, 3/4”, 1/2”, 3/8” i 1/4”. Oczywiście, są także dostępne rozmiary np. na https://www.bricoman.pl/, ale należą już do innego typu narzędzi, czyli tak zwanych kluczy udarowych. Warto wiedzieć, ze na kluczach niektórych marek można znaleźć także rozmiar zbieraka, który wyrażany nie jest w calach, ale w milimetrach – 1 cal odpowiada 25 mm, 3/4 cala – 20 mm, 1/2 cala – 12,5 mm, 3/8 cala – 10 mm, a 1/4 cala – 6,3 mm.

Jakie klucze nasadowe są najlepsze?

Mechanicy samochodowi, monterzy instalacji, budowlańcy – między innymi dla takich fachowców dedykowane są klucze nasadowe. Używanie ich jest dla nich codziennością. Narzędzia tego rodzaju przydają się w każdym przydomowym garażu i warsztacie do majsterkowania. Bywają wykorzystywane nawet jako stroiki to różnego rodzaju instrumentów muzycznych klawiszowych. Zanim zapadnie decyzja o zakupie wybranego zestawu lub pojedynczego klucza, należy pomyśleć nad tym, do czego on będzie wykorzystywany. Nie warto kupować narzędzi, które będą leżeć nieużywane w szafie, a także z nasadkami, które mają niestandardowe rozmiary. 

Jeśli narzędzia mają być wykorzystywane do pracy przy samochodzie to najlepiej kupić zestaw z nasadkami 8-19 mm. W tym przypadku inne rozmiary i inne nasadki okażą się niepraktyczne. Najczęściej spotykane na rynku zestawy kluczy nasadowych mają nasadki o rozmiarach od 8 do 32 mm, łatwo więc będzie dostosować je do swoich potrzeb. Przedłużki oraz przeguby będą przydatne w przypadku bardziej zaawansowanych działań np. podczas odkręcania zapieczonej śruby. Warto wybierać zestawy, w których znajduje się także grzechotka, która pozwala odkręcać lub dokręcać śruby bez przekładania dłoni. 

Bardzo ważną częścią każdego zestawu jest  walizka. Powinna ona być wykonana z wytrzymałego materiału, a zawiasy z metalu, ponieważ zdecydowanie przedłuży to jej żywotność. Musi ona być także dopasowana do wielkości posiadanych narzędzi nasadkowych. W przeciwnym razie wszystkie elementy zestawu się rozsypią, a w tedy nietrudno o ich pogubienie. 

You may also like

Leave a Comment