Nadchodzą chłody. Jak zadbać o rośliny późną jesienią?

by Wiktor

Złota polska jesień to dla wielu fascynatów i miłośniczek roślin jedna z piękniejszych pór, bo zachwyca prawdziwą feerią kolorów. Jednak okres ten przypada na coraz chłodniejsze miesiące. Zaczynają się przymrozki, a za moment nadejdą i śniegi, na które rośliny trzeba odpowiednio przygotować. W tym czasie trzeba wykonać niezbędne prace pielęgnacyjne. Jak zadbać o rośliny późną jesienią?

Usuwanie niechcianych, obumarłych części roślin

Późną jesienią należy usunąć obumarłe części niektórych roślin, m.in. suche pędy malin i jeżyn. Ważne jest także, aby pozbyć się opadłych liści, gałązek z trawnika, żeby zapobiec powstawaniu pleśni śniegowej oraz uchronić trawę przed innymi chorobami. Wystarczy regularnie grabić liście, również żeby nie osłaniały trawnika przed promieniami słonecznymi, ponieważ trawa wciąż rośnie. Dla lepszego efektu można wykonać także wertykulację, czyli pozbyć się martwych źdźbeł przy jednoczesnym nacięciu darni. Dzięki temu trawnik zyska lepszą przepuszczalność. Dostępowi powietrza służy także aeracja, polegająca na nakłuwaniu gleby w celu jej napowietrzenia. Nie należy pomijać także jesiennego usuwania niechcianych chwastów.

Przygotowanie roślin na niskie temperatury

Kolejną kluczową czynnością zarezerwowaną na późnojesienną porę jest właściwe przygotowanie roślin na minusowe temperatury. W tym celu należy w zależności od typu roślin wyściółkować je korą, trocinami, igliwiem lub liśćmi. Niektóre z nich, tj. różane krzewy, trzeba zabezpieczyć w formie kopczyków ziemi, natomiast różaneczniki lub berberysy całkowicie okryć gałązkami roślin iglastych lub słomianymi matami. Dzięki dobrym zabezpieczeniom rośliny bez obaw przetrwają i jesienną, i zimową aurę.

Nawożenie późną jesienią

W tym okresie ważna jest też troska o uzupełnienie zapotrzebowania roślin na poszczególne substancje. Przed zimą rośliny, w tym także trawa, potrzebują potasu oraz fosforu, a więc pierwiastków, które wspomagają krzewienie, a przy tym wzmacniają odporność na chłody. Dedykowane m.in. jesiennej porze nawozy do traw znajdziesz na stronie firmy Grasslandfarms. Dzięki nim trawnik spokojnie przezimuje i odżyje na wiosnę.

Zakładanie trawnika

Późna jesień to także dobry moment na założenie trawnika. Nie zatrzymają przed tym upały czy nazbyt słoneczne dni – a zamiast tego wilgotna pogoda będzie sprzyjać przyjmowaniu się darni. Dlatego warto zdecydować się na trawnik z rolki, który po uprzednim przygotowaniu terenu, można łatwo i szybko rozłożyć. Należy pamiętać, że choć trawa jesienią rośnie wolniej, to nadal należy ją kosić – przynajmniej do połowy października, ale przy coraz cieplejszych temperaturach o tej porze roku, można to nawet przełożyć na połowę listopada. Ważne, żeby suchą trawę skosić na wysokość ok. 5 cm, a następnie usunąć martwe źdźbła.

Jesienne sadzenie roślin

Jeszcze zanim przyjdą mrozy, można zdecydować się na zasadzenie nowych roślin. Dużą popularnością cieszy się wrzos, który można sadzić nawet do połowy listopada. Podobnie jest z drzewkami i krzewami owocowymi czy liściastymi w stanie bezlistnym – je można sadzić od października do listopada.

Podsumowanie

Troska o rośliny późną jesienią to z jednej strony usuwanie tego, co obumarłe, z drugiej nasadzanie nowych okazów, a jeszcze z trzeciej – przygotowywanie roślin na nadchodzące chłody. Dlatego z późnojesiennymi zabiegami pielęgnacyjnymi nie wolno zwlekać zbyt długo.

You may also like

Leave a Comment