Ogrzewanie i ocieplenie trzeba planować już przy tworzeniu projektu

by Wiktor

Kiedy planujemy budowę domu i nadzorujemy przygotowanie projektu, może nam się wydawać, że mamy do przypilnowania wiele różnych spraw, jak chociażby wygląd domu, ilość pięter czy rozmieszczenie pomieszczeń, ale jednocześnie o innych możemy pomyśleć później.

Bo przecież na jego ocieplenie czy ogrzewanie jeszcze przyjdzie czas, a więc możemy mieć złudne wrażenie, że nie trzeba się tymi kwestiami zajmować na tak wczesnym etapie. Prawda jednak wyglądu zupełnie inaczej, bo to jednak są jedne z ważniejszych kwestii, które powinniśmy wziąć pod uwagę jeśli chodzi o właściwe zaprojektowanie domu, tak aby przez lata spełniał nasze oczekiwania i jednocześnie był jak najbardziej ekonomiczny.

Dlaczego to takie ważne?

Biorąc pod uwagę wielkość naszego domu, ilość pomieszczeń i grubość ścian, będzie trzeba zaplanować jaki rodzaj ogrzewania najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Dodatkowo jeszcze musimy mieć świadomość, że takie ogrzewanie domu może być podłogowe, a to także trzeba będzie uwzględnić w planach, tak aby mieć pewność, że przygotujemy podłoże najlepiej jak się da, tak aby faktycznie spełniało ono nasze oczekiwania. Koniecznie w tym wszystkim musimy też powiedzieć, że przy tego typu rozwiązaniach znaczenie będzie miało też samo umieszczenie pieca, jego moc, wielkość, a więc powierzchnia, którą trzeba będzie dla niego przygotować. Dlatego też musimy pamiętać o tych kwestiach na etapie przygotowywania projektu. Tym bardziej, że za mały piec nie będzie w stanie ogrzać danej przestrzeni, a przy zbyt mocnym będzie nam trudno utrzymać taką temperaturę, aby nie było za gorąco, a jednocześnie żeby nie zniszczyć pieca. Poza tym jego rodzaj i moc będą też zależały od rodzaju ocieplenia jakie wybierzemy.

Nie ma co zwlekać

Jeśli chcemy mieć pewność, że nie będziemy przepłacali za ogrzewanie, to tak naprawdę nie powinniśmy czekać z ociepleniem domu. Im szybciej to zrobimy, tym więcej ciepła uda nam się zatrzymać. Poza tym, pamiętajmy, że z biegiem czasu ściany będą tracić swoje właściwości, a więc będą zatrzymywały coraz mniej ciepła. To z kolei oznacza, że będziemy musieli położyć grubszy styropian, albo poszukać jeszcze innego rozwiązania, co tylko niepotrzebnie będzie generowało dodatkowe koszty. Z pewnością warto zwrócić uwagę na to, co możemy tutaj wykorzystać, jak dopasować do siebie ogrzewanie i ocieplenie, tak abyśmy mieli w domu ciepło, a jednocześnie, żeby jego utrzymanie było jak najbardziej ekonomiczne. Możliwości jest tutaj naprawdę sporo, a to oznacza, że im prędzej weźmiemy je pod uwagę, tym lepiej przygotowany będzie nasz dom. Poza tym na etapie projektów jeszcze wiele będzie można zmienić, aby wybrać tą najbardziej optymalną możliwość, jaką będzie mógł nam zaproponować architekt.

Możliwości jest sporo, dlatego też warto już na etapie projektu zastanowić się jakie ocieplenie i ogrzewanie zastosować. Tylko wówczas będziemy mieli pewność, że rozwiązanie, które wybraliśmy będzie tym najbardziej optymalnym dla naszego domu.

You may also like

1 comment

Romano 29 kwietnia 2021 - 14:24

Ogrzewanie i ocieplenie trzeba planować już przy tworzeniu projektu – to są bardzo święte słowa

Reply

Leave a Comment